Talgupäev möödus töiselt ja meeleolukalt

Talgulised Rummusaares 2023

Head talgulised! Tänan Teid kõiki kangelastegude eest Rummusaares!

Üheskoos saime suure töö ära tehtud puhkebaasi elluäratamisel talveunest ja selle ettevalmistamiseks algavaks suvehooajaks. Ilmselt ka tänu sellele, et seekord alustasime koos Raivo ja president Peetriga ettevalmistusi aegsasti ja “teaduslikult”. Nagu kutses ka kirja sai, valmis kahe eeltutvumise käigus kohapeal üksikasjalik plaan, mida sel korral ette võtame. Raivo tegi ka palju eeltöid, et korralik tööjärg ees oleks. Püüan allpool kokku võtta, millega siis seekord hakkama saime.

Tehtud tööde nimekiri on igati muljetavaldav, jagan seda meeldetuletuseks Teiega ja teiste teavitamiseks, kes seekord erinevatel põhjustel ei saanud osaleda:

 1. Grillikoda sai puhtaks, tublide lastevanemate Marko ja Arlesi poolt survepesuriga puhtaks ka otsasein, mis peagi saab uue kattevärvi. Puukuuri esine sai talguliste ühisel jõul puhtaks igasugusest aastatepikkusest saastast, seal nüüd vaba ruum, kus saab liikuda. Urmase poolt sai maha võetud mittevajalik põõsas, koja tagune vanast diivanilogust ja muust rämpsust puhtaks. Grillikojas sai välja vahetatud algusest peale seal olnud ja auga meid pikalt hästi teeninud kubu, mis paraku oli täitsa väsinud ja auklik. Loodetavasti, arvestades ka selle kvaliteeti,  peab kubu kindlasti  vastu järgmised 20 aastat. See sai ka ilusti paika ja pidas auga vastu esimese katsetuse. Kuberneriproua Anneli isiklikult korrastas laua ja pingid – lihvis ja õlitas need ilusamaks ja loodusjõudude kahjustustele kättesaamatumaks.
 2. Saunas said kuberner Alari käe all korda dušisegistid, Raivo poolt parandatud pink, Peetri poolt seina uued nagid ja ühistel pingutustel vana väsinud külmkapp vahetatud “noorema ja parema kolleegi” vastu.
 3. Laste mänguväljakul sai kiigekonstruktsioon Marko ja Arlesi poolt vanast roostest liivapritsiga puhastatud ja tegusa noore Kate poolt ilusaks kollaseks värvitud. Lastele sai paika ka 4 uuemat kiike.
 4. Kogu territoorium sai kurtide noorte, Urmase pere ja Märdi poolt riisutud, lõkkeplatsile tekkis jaanipäevaks mitmemeetrine kuhi. Kuni murutraktori vigastuseni kaarutas sellega muru niitmise ettekäändel ringi veli Vello. Päris muljetavaldav oli, kuidas 3 meest olid korraga traktori all arendamas intellektuaalset vestlust teemadel, mis võib viga olla ja kuidas sellega hakkama saada… Vestlus oli igatahes tulemuslik ja päädis vigatuse likvideerimisega.
 5. Spordiplatsi aed sai kogu oma pikkuses võsast puhastatud, võrk parandatud – tänud Viilebergide suguvõsa esindajale Magnusele, kes alustas töid sel päeval esimesena ja lõpetas viimaste hulgas.
 6. Kogu talgute korras kokku kogutud saast sai Raivo pärakärusse tõstetud ja see liikus jäätmejaama poole.
 7. Maja ees võttis tammepuult ohtlikud ja kuivanud oksad maha Märt. Need leidsid endale väärika koha kas puukuuris või lõkkeplatsil.
 8. Majas toimus suurpuhastus:
  • II korruse toad said tolmust puhtaks, lambid puhastatud, madratsid, padjad, tekid ja vaibad klopitud, aknad ja põrandad pestud, väiksed  mööbliparandustööd tehtud. Traditsiooniliselt võtsid selle suure ja mitme tunnise töö ette Kersti ja Margus – vabatahtlikud abistajad spordiklubist LiVal Sport.
  • I korrusel tegi sama töö ära veli Urmas oma perega. Nende tublidust, pealehakkamist, väsimatust ja pidevat küsimust – “mida me nüüd teeme” – sai päeva jooksul ikka päris mitu korda kuuldud. Vot niisugused inimesed…
  • paika sai tagasi Raivo poolt eelnevalt korda tehtud nõudepesu masin. See vajas korralikku remonti ja puhastust, aga pidas esimese katsetuse edukalt vastu.
  • Marika poolt sai I korrus ka suurpuhastatud.
  • Raivo, Urmas, Alar ja maja peremees Jaanus tegelesid tulemuslikult vee- ja kanalisatsioonisüsteemi remonttöödega. Kahjuks on selle seisund ikkagi üpris kriitiline ja vajab lähitulevikus tõsist uuendamist.

Talgud ei saanud kuidagi mööduda ilma oluliste taustajõudude mõjusa sekkumiseta.

Suur tänu kuulub ka Marikale, kes köögitoimkonna esinaisena keetis (mitte “keeras”) kokku korraliku supi ja koos noorte abiga kattis laua ja koristas selle pärast talguliste lahkumist teise ringi töödele.
Lapsed töötasid kaasa, kes rohkem, kes vähem. Igal juhul said ka nemad toreda päeva vabas looduses ja üpris vähe oli neid näha telefonis surfamas.

Tänud kõigile Teile, Rummusaare on nüüd parem, kui kunagi varem.

Talgute pildigalerii

Teksti koostas
Toomas Sepp

Posted in Uudised